نشست «پل ادبی ایران و چین» برگزار می‌شود

[ad_1]

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نشست «پل ادبی ایران و چین» روز پنج‌شنبه، 5 مردادماه، با حضور جمعی از نویسندگان، شاعران و منتقدان دو کشور برگزار می‌شود.

ایران و چین دو کشور باستانی قاره آسیا و هر دو دارای سابقه طولانی و تاریخ و تمدنی غنی هستند. در دوران باستان، این دو کشور با جاده معروف ابریشم که از مشرق تا مغرب امتداد داشت و خطوط دریایی‌ای که از دریای چین به خلیج‌فارس کشیده می‌شد، با یکدیگر پیوند می‌یافتند.

قدمت دوستی دیرینه و عمیق ایران و چین به بیش از دو هزار سال می‌رسد. روابط فرهنگی ایران و چین در قرن پنجم میلادی چنان توسعه یافت که این دوره را «عصر طلایی» فرهنگ و ادب ایران در چین دانسته‌اند. زبان و ادب فارسی در چین بسیار رواج داشته و زبان فرهنگی و دینی مسلمان‌ها بوده است و مشترکات فراوانی میان فرهنگ ایران و چین در حوزه فلسفه، هنر و ادبیات دیده می‌شود.

متأسفانه شناخت مردم دو کشور از ادبیات معاصر و تحولات ادبی که در قرن بیستم رخ داده، اندک است. بنابراین شایسته است که در معرفی ادبیات معاصر ایران و چین در دو کشور بیشتر تلاش شود.

 هیأتی از انجمن نویسندگان، شاعران و محققان ادبی دو کشور به دعوت مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و مؤسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران،دیدار و گفت‌وگو دارند. به مناسبت حضور ایران به عنوان مهمان ویژه بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن نشست مشترکی با حضور شاعران و منتقدان دو کشور پنج‌شنبه (5 مردادماه) ساعت ۱۶ به بررسی تشکیل «پل ادبی ایران و چین» اختصاص یافته که با حضور «لی یی مینگ»، «سوی آیجن»، «هوون جیان»، «لی‌شاو جون»، «فوشیوپینگ»، «یان سی شوی»، «یوگویلی» و جمعی از نویسندگان، شاعران و محققان ایرانی برگزار و درباره ادبیات معاصر دو کشور بحث و گفت‌وگو می‌شود.

 

این نشست در خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر (بخارست) نبش کوچه سوم برگزار می‌شود. ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *