مهدیه الهی قمشه‌ای؛ بانویی که تکرار نخواهد شد

[ad_1]

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی خانه كتاب،  این مراسم با حضور سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی و معاون رییس جمهوری، همایون امیر زاده مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیكنام حسین پور مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید غلامی جلیسه, مدیرعامل خانه كتاب، سید محمود دعایی و افشین اعلاء  و جمعی از اصحاب فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، اشرف بروجردی؛ رییس کتابخانه ملی و معاون رییس جمهور با بیان اینکه مهدیه الهی قمشه ای برای رسیدن به حقیقت راه های بسیاری را طی کرد، گفت: در این مسیر فراز و فرود را پیش روی ما قرار دادند تا ما این وادی و خطه را بشناسم و بدانیم خداوند معرفت را در دل های کسانی متجلی می کند که طالب حقیقت و معرفت هستند.

وی ادامه داد: علم و شناخت معرفت در قلب های کسانی رسوخ می کند که می خواهند راه رسیدن به حقیقت ومعرفت را بدانند. راه رسیدن به مدارج کسب حقیقت؛ خدای بزرگ است. این بانوی بزرگ این راه را طی کرد و با کسب علم ودانش به حقیقت و معرفت رسید. وجود این بانوی بزرگوار و گرانقدر که در پی کسب حقیقت بود در یچه ای پیش روی ما قرار می دهد که اگر می خواهیم به حقیقت برسیم راه آن، دریافت صحیح معرفت و انس با قرآن است. انس با خدا راه رسیدن به حقیقت را برای ایشان هموار می کرد.

بروجردی در پایان گفت: گامی که بانو الهی قمشه ای درمعرفت شناسی برداشتند می تواند برای آیندگان به خصوص برای نسل جوان ما درس خوبی باشد. این بانو از جمله کسانی است که این راه را باتلاش فراوان طی کرد تا به حقیقت برسد.

در ادامه، ساعد باقری با بیان اینکه فراموش می کنیم چه گنج هایی را از دست می دهیم، گفت: حرف زدن در مورد بانو الهی قمشه ای فراوان است. اما زمانی که به بانو الهی قمشه ای فکر می کنم نکته ای که توجه من را جلب می کند این است که ایشان از سرچشمه آب می خوردند.

باقری ادامه داد: این روزها مهمترین آفت مسلمانان دور افتادن از قرآن کریم و کلام خدا است.  خانم الهی قمشه ای به سر منشا وصل بود و مستقیم به قرآن وصل بود. از گذر حافظ هم به قرآن وصل بود.

در ادامه، فریبا ملکیان، دختر مهدیه الهی قمشه ای گفت: یک سال از زمان درگذشت مادرمان می گذرد؛ یک سالی که برای ما چون صد سال بود. مادر از زندان تن برست و به معشوق ازلی و ابدی پیوست. خداوند وعده نکرده است که عزیزان ما پیوسته در کنار ما باشند.

ملیکیان ادامه داد: وقتی کودکی سه و چهار ساله بودم مادر با تلاش مستمر و پیگیر به من اشعار مولانا را یاد می داد. اگر امروز  ابیات مولانا را به خاطر دارم  به خاطر همان دوران است. مادرمان باور داشت از کودکی باید بچه ها را با مفاهیم فاخر و کلام بلند آشنا کرد تا روحشان پیوستگی مستحکم با این ادب عرفانی و مفاهیم قرآنی بخورد. دیباچه گلستان را در هشت سالگی از حفظ خواندم. ایشان تمام تلاش خود را می کرد تا ما را با بزرگان ادب فارسی آشنا کند.

در پایان این مراسم، افشین اعلا، شاعر، در خصوص مهدیه الهی قمشه ای بیان کرد: بانویی که تکرار نمی شود. ایشان به آتش تخلص می‌کرد. به راستی, آتشی بود که خود می سوخت و نور می داد. اگر او را به عنوان مولوی پژوه می شناسیم, لغلغه زبان نیست. مولاناوار نور می بخشید.

اعلاء ادامه داد: مهدیه الهی قمشه ای هرگز از پای ننشست و به همگان اثبات کرد در دین مبین اسلام زن می‌تواند به مرتبه ای برسد که مردان غبطه او را بخورند. مهمترین دلیل نفوذ معنوی کلام او, در درجه قرآن مجید بود.

 

وی عنوان کرد: شاید خیلی ها انتساب بانوالهی قمشه ای را به پدر گرانقدرشان که زبان زد خواص اهل عرفان و عشق و دیانت بود دلیل امتیاز ایشان در بین دیگر همگنان خود بدانند. البته داشتن این پدر فرزانه که ما وصفشان را از خواص روزگار شنیدیم  خود مایه افتخار است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *